Zakoupili jste nebo zdědili rekreační nemovitost, která je svým způsobem zanedbaná, a vyžaduje alespoň základní rekonstrukci? Výhodou staveb v původním stavu je zejména to, že tu máte více možností k osobní realizaci, protože je zapotřebí renovovat více stavebních prvků, a ty pak můžete ladit do určité podoby a stylu. Někteří lidé se také proto rozhodují, zda objekt podrobit celkové změně koncepce a vytvoří z něj něco, co původní vlastník neměl vůbec v plánu.

kovář při práci

Jednou z možností, jak to udělat, je stylizace do vzhledu, který připomíná zámecké objekty z osmnáctého a devatenáctého století, kdy do hry výrazně vstupovala i kovářská výroba. Baroko, klasicismus, empír a novogotické stavby prokazují, jak velký význam mělo toto umělecké řemeslo pro šlechtu, která si na našem území budovala honosná sídla, v nichž nesměla chybět kovaná zábradlí, mříže, vrata a oplocení, ale i ozdobná zákoutí v arkádách, bezpečnostní zajištění kašny a studny na nádvořích a další stavební prvky.

kovářská výheň

V podobné duchu můžete postupovat i vy. Přetvoříte dům tak, aby vám vyhovoval po praktické stránce a zároveň jej necháte vyzdobit výrobky z uměleckého kovářství v Praze. Kováři vám mohou nabídnout velmi pestrý vzorkovník nabízeného sortimentu a mohou vás také inspirovat k něčemu, o čem jste dosud neměli ani tušení, a co by mohlo váš původní záměr ještě vylepšit. Na vaší zahradě či v interiéru se tak může dobře vyjímat kovaný plot, zábradlí na terase či na schodišti, svítidla a svícny, kliky dveří, mříže, zvonce, odpadkové koše, příslušenství ke krbům a mnoho dalších.

Nad některými kovářskými výrobky se doslova tají dech. Dovedou vás vzít za srdce a posunout vás někam, kde si lidé cení umění, jako nedílné součásti životního stylu, ať už se jedná o docela „obyčejné“ kované zábradlí, anebo ozdobná vjezdová vrata pro osobní auto.